+90 (534) 794 95 15

info@metaegzoz.com

ÇALIŞMA SAATLERİ   09:00 - 19:00

BLOG
Anasayfa Blog Chip Tuning Nedir? Nasıl Yapılır?

Chip Tuning Nedir? Nasıl Yapılır?

27 Eylül 2019

Chip tuning araçların motor kontrol ünitesi ( Ecu ) bulunan yazılımın değiştirilmesi işlemidir. Chip tuning işlemi, her tür içten yanmalı motorlara uygulanabilen, güç ve tork artışı, yakıt tasarrufu, daha iyi gaz tepkisi, daha verimli performans ve daha güvenli bir sürüş deneyimini sunmak için uygulanmaktadır.

Chip tuning araçların motor kontrol ünitesi ( Ecu ) bulunan yazılımın değiştirilmesi işlemidir. Chip tuning işlemi, her tür içten yanmalı motorlara uygulanabilen, güç ve tork artışı, yakıt tasarrufu, daha iyi gaz tepkisi, daha verimli performans ve daha güvenli bir sürüş deneyimini sunmak için  uygulanmaktadır.

Günümüzde ki araçlarda motor ECU ( Engine Control Unit ) dediğimiz bir bölüm tarafından yönetilmektedir. Aracın sensörlerinden gelen bilgiler sayesinde Ecu, aracın hava – yakıt karışım oranını, avans değerini, turbo hava miktarını ve yakıtın enjeksiyon basıncını ayarlar.

Genel olarak aracın önceki gücü ölçülür ve sonrasında aracın orijinal yönetim sistemindeki parametreler değiştirilerek tekrar motor yönetim sistemine aktarılır. Son olarak elde edilen güç ve tork artışı,hızlanma performansı ve yakıt miktarı ölçülerek işlem tamamlanır. Chip Tuning ile motorun çalışma değerleri istenildiği üzere yükseltip düşürülebilir.

Chip tuning işlemi neden fabrikada yapılarak kullanıcıya sunulmaz?

Dünya üzerinde her hava koşulu (yaz - kış, soğuk - sıcak), oksijen miktarı, hava kalitesi, yakıt kalitesine göre orta düzeyle ve maksimum verimlilik ile aracın çalışmasını sağlayacak şekilde üretilmesidir. Bu sebepten hiç bir araç fabrikadan maksimum verimlilik ile çıkartılmaz ve piyasada gerektiği alanlarda kullanılmaz.

Araçlardaki performans değerleri Maksimum değerin en az  %15 ile %20 arasında daha düşük olarak kullanıcılara sunulmaktadır.

"Chip Tuning" işlemi bütün araçlara farklı uygulanması gerektiğinden standart bir yazılım söz konusu olmamaktadır.

Chip Tuning İşlemi araca Nasıl Yapılmaktadır?

Araca Chip Tuning uygulamasının yapılabilmesi için 3 temel yöntem vardır.

Bazı araçlarda arıza soketinden ( OBDII ) yoluyla, beyne direk müdahale yoluyla ve beyni söküp müdahale yollarıyla ECU bilgilerini almak mümkündür.

Magicmotorsport MagPRO2 X17 cihazı ile Chip Tuning uygulaması

OBD II Soketi üzerinden Chip Tuning uygulaması

* Araçta OBD II soketi üzerinden chip tuning uygulaması yapılabilmesi için Magpro2 X17 cihazı ile araca bağlantısı gerçekleştirilir.

* Daha sonrasında program arayüzü açılarak araç marka ve modeli seçilmelidir.

* Marka ve model işlemi seçildikten sonra Ident - Read - Write ekranından öncelikle 'Ident' (Bilgi) menüsü seçilir ve aracın Ecu bilgileri alınır.

* Ecu bilgileri 'Ident' işleminden sonra Read (Oku) menüsü seçilir ve aracın Ecu bilgileri okunur.

* Okuma işlemi bittikten sonra dosyayı kaydetme ekranı çıkar ve masaüstünü seçebilirsiniz.

* Okunan dosyaya hangi işlemi yaptırmak istiyorsanız ( Chip Tuning, Dpf iptali, Egr İptali, İmmo, Dtc vb. ) mail yolu ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

* Dosya mod'lama işlemi gerçekleştirildikten sonra yine aynı menüler üzerinden bu defa Write menüsü seçilir ve dosyayı araca yazabilirsiniz.

Chip Tuning eğitimleri ve yaşadığınız herhangi bir sorun ile ilgili firmamız tarafından mesai saatleri içerisinde bilgi alabilirsiniz.

Chip tuning işlemlerinde firmamız tarafından Magicmotorsport firmasının üretmiş oldugu MagPro2 Chip Tuning ve Ecu programlama cihazları kullanılmaktadır.

Aracınızda ki güç ve tork artışını bulmak için sitemizin ‘Araç Listesi’ bölümünden aracınızın marka ve modelini tıklayarak chip tuning işlemi sonrası güç değerlerini görüntüleyebilirsiniz.

Sizde aracınızda ki gizli gücü keşfetmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.Bu yazı 1247 kere okundu.

DİĞER YAZILAR

Egzoz Uçları

12 Ekim 2019

Bizi Arayın +90 (534) 794 95 15

Bizi Arayın +90 (534) 794 95 15

Haramidere San. Sit. J Blok NO:17 BEYLİKDÜZÜ/İSTANBUL

Hakkımızda

Egzozcu Yusuf - Meta Egzoz Satış ve Servis Hizmetleri olarak 1995 yılından bu zamana kadar müşterilerine kaliteli hizmet vermeyi ilke edinmiş ve bu anlayıştan ödün vermeden egzoz alanında İstanbul’da lider olmayı sürdürmüş ve sürdürmeye devam edecektir.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ