+90 (534) 794 95 15

info@metaegzoz.com

ÇALIŞMA SAATLERİ   09:00 - 19:00

Hizmetlerimiz
Anasayfa Hizmetlerimiz Adblue Sistem

Adblue Sistem

ADBLUE NEDİR?

AdBlue renksiz, kaygan, yanıcı olmayan, %32.5 üre ve %67.5 iyonize olmuş sudan oluşan bir sıvı karışımıdır. AdBlue toksik bir madde değildir. Azot oksit (NOx) emisyonunu düşürmek için en etkili yöntem olan SCR sistemlerinde kullanılır. NOx araçlarda yakıtın hava ile yanması sonucu üretilen ve insan sağlığını olumsuz etkileyen zehirli bir gazdır. Yakıt yanmaya başladığında, AdBlue sıvısı SCR katalizörune püskürtülür. Püskürtülmeden sonra zararlı NOx gazı zararsız nitrojen ve su buharına çevirir. AdBlue sıvısı, dizel yakıt tankından ayrı olarak, AdBlue sıvı deposundan, SCR sistemin deposuna püskürtülür ve zararlı gazların zararsız gazlara çevirme işlemleri burada gerçekleşir. AdBlue sıvı kullanımı , kullanılan yakıtın %2 ile %6 oranında kullanılmaktadır.AdBlue kullanımı, NOx seviyesinin minimum seviyede tutmak için en verimli yöntemlerden birisidir. Geleceğin dizel araçları içinde önemli bir rol oynamaktadır. Günümüzde üretilen Volvo, Man, Mercedes gibi ağır ve ticari araçlarda SCR sistemi ve AdBlue kullanımı Euro 6 standartları için üreticiler, araç üretiminde kullanmak zorundadırlar.

Bu sistemde bir arıtma sistemiyle birlite çalışan gelişmiş motor ateşlemesiyle egzozdan çıkan zararlı gazların salınımını en aza indirgemeyi amaçlayan bir emisyon sistemidir. SCR sisteminde temel faktör AdBlue kullanımıdır. AdBlue daha önce de bahsettiğimiz gibi SCR katalizöründe egzozdan gelen gaz ile birleşerek zararsız gazlara dönüşümünü sağlar. SCR ile birlikte azot oksit (NOx) atılımı %85, dizel motorlarda oluşan egzozdaki zararlı partiküllerin atılımını da %40 oranında aynı anda azaltarak istenen Euro 6 standartlarını sağlamış olur. SCR sistemlerinde AdBlue için yakıt tankından ayrı olarak, AdBlue tankı da bulunur. AdBlue sıvısını akaryakıt istasyonlarından alınabilir. Bahsettiğimiz SCR sistemi, kamyon, tır, kepçe gibi dizel motorlu araçlar dışında pek kullanılmamaktadır. Özellikle binek araçlarda SCR sisteminin maliyetli olması, AdBlue tankını için gerekli alanın fazla olmasından dolayı dizel motorlu araçlarda tercih edilmemektedir. Ayrıca binek araçlarda yüksek motor gücüne ihtiyaç duyulmadığından düşük egzoz sıcaklığına sahiptir ve daha düşük seviyelerde NOx salınımı yapmaktadırlar. SCR sistemi araç ömrü boyunca aracın bir parçası olarak kullanılabilir. SCR sisteminde kullanılan AdBlue sıvısı zamanla parçalarda dezanformasyona sebep olabilir. Bu yüzden SCR sisteminin parçaları zamanla bakım ve onarım isteyebilir. SCR sistemi araçların yağ değişim süresini etkilemez. SCR sistemi Euro 4, Euro 5, Euro 6 standartlarına uygun olarak tüm Avrupa Birliği ülkelerinde kabul edilmektedir.

SCR sistemi Euro 4, Euro 5, Euro 6 standartlarında daha az yakıt tüketimi sağlar.

 

Bizi Arayın +90 (534) 794 95 15

Bizi Arayın +90 (534) 794 95 15

Haramidere San. Sit. J Blok NO:17 BEYLİKDÜZÜ/İSTANBUL

Hakkımızda

Egzozcu Yusuf - Meta Egzoz Satış ve Servis Hizmetleri olarak 1995 yılından bu zamana kadar müşterilerine kaliteli hizmet vermeyi ilke edinmiş ve bu anlayıştan ödün vermeden egzoz alanında İstanbul’da lider olmayı sürdürmüş ve sürdürmeye devam edecektir.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ