+90 (534) 794 95 15

info@metaegzoz.com

ÇALIŞMA SAATLERİ   09:00 - 19:00

Hizmetlerimiz
Anasayfa Hizmetlerimiz Chip Tuning

Chip Tuning

CHİP TUNİNG NEDİR?

Chip Tuning, otomobillerin motor kontrol ünitesini ele alan ve bu ünitenin içinde ki yazılımı değiştirmek ve otomobilin performansını arttırmak için kullanılan yöntemdir. Bu yöntem günümüzde çoğunlukla otomobillerin yakıt tüketimlerini azaltmak, otomobillerin güç ve tork sınırlamalarını arttırmak için kullanılmaktadır.
Chip tuning uygulamaları, motorda ateşlemeyi gerçekleştiren yazılımı değiştirmek ile başlamış olup motorda ki performansı arttırmak için yapılan çalışmalar ile daha da gelişmiştir. Otomobillerde bulunan chipler içinde ortam sıcaklığı, hava akışı, hava basıncı ve yakıt püskürtmesi gibi bilgiler yer almaktadır. Yazılım değiştirme uygulaması ile genel anlamda planlanan chipler içinde yer alan yazılım bilgilerinin bilgisayar aracılığı ile güncellenmesi ve değiştirilmesidir. Eğer chiplerde her hangi bir düzenleme sağlanamaz ve içinde bulunan yazılım bilgileri toparlanamaz ise eski yazılım yerine yeni bir elektronik devre kurulabilir.

Otomobil Yazılım değiştirme işlemi ile gerçekleştirilen yakıt tasarrufu ve performans konusunda ki değişikliklerin yanı sıra aynı zamanda araç sınırı eklenmesi, araç sınır hızının kaldırılması ve motor gücünün sahip olduğu gücün düşürülmesi gibi işlemlerde yazılım değiştirme yöntemi ile gerçekleştirilmektedir.
Araçlara uygulanan bu uygulamanın genel anlamda ki işlem sırası, otomobil üzerinde yer alan orijinal yazılımın okunması ve bilgisayara kaydedilirken aynı zamanda yedeğinin alınması, otomobilin üzerinde yer alan orijinal yazılımın Remap sayesinde düzenlenmesi, Remap işlemi uygulanan orijinal bilgilerin tekrar otomobil yazılımına yüklenmesidir.

YARARLARI NELERDİR?

Chip Tuning uygulanan araçlarda %20’ye varan yakıt tasarrufu elde edilir. Dünyadaki en pahalı yakıtı kullandığımızı göz önünde bulundurursak %20 iyi bir oran. Motor beygiri artan araç 4000 devir ile çıktığı hıza 3000 devir ile çıkar. Buda otomatik olarak yakıt tasarrufu sağlar.

Beygir gücü %30 oranında olması demek araç trafikte, dur kalklarda, yokuş kalkışlarında, araç sollamalarında ve 0-120 hızlanmalarında normale oranla daha yüksek performans demektir.

CHİP TUNİNG NASIL YAPILIR ?

Chip tuning yapmak için öncelikler gerekli olan ekipmanlar aracınızdaki yazılımı okuyabileceğiniz bir cihaz, bir bilgisayar ve birde Remapper (Dosya Uzmanı). Bu işlem için öncelikle aracınızın OBD soketi üzerinden, Ecuyu sökerek Ecu bağlantı uçlarından ve BDM modülü üzerinden aracınızdaki yazılımları okumalısınız.Dosya okuma konusunda gerekli destek Remap uzmanı arkadaşlar tarafından verilecektir. Ardından okuduğumuz yazılımı Remap uzmanı arkadaşlara mail aracılığı ile gönderiyoruz ve Chip tuning uzmanları dosya düzenleme(Remap) işlemini gerçekleştiriyorlar daha sonrasında mail yoluyla düzenlenen dosyayı size gönderiyorlar. Bilgisayarınıza gelen dosyayı araçtan okuduğunuz şekilde tekrar araca yükledikten sonra aracınızdaki chip tuning işlemi başarı ile sonuçlanmış olacaktır.Bu işlem sonrasında dilediğiniz zaman okuma ve yazma mantığı ile aracınızı tekrar eski dosyası ile orjinal haline çevirebilirsiniz.

 

Bizi Arayın +90 (534) 794 95 15

Bizi Arayın +90 (534) 794 95 15

Haramidere San. Sit. J Blok NO:17 BEYLİKDÜZÜ/İSTANBUL

Hakkımızda

Egzozcu Yusuf - Meta Egzoz Satış ve Servis Hizmetleri olarak 1995 yılından bu zamana kadar müşterilerine kaliteli hizmet vermeyi ilke edinmiş ve bu anlayıştan ödün vermeden egzoz alanında İstanbul’da lider olmayı sürdürmüş ve sürdürmeye devam edecektir.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ